MERSİN BOZYAZI İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlköğretim Haftası

2015-2016 eğitim-öğretim yılı düzenlenen törenle başladı.Eğitim-öğretim yılının başlaması ve ‘İlköğretim Haftası’ kutlamaları kapsamında düzenlenen tören, Atatürk Anıtına İlçe Milli Eğitim Müdürü  Murat Konya ve Bozyazı Ortaokul öğretmenlerinin çelenk bırakması ile başladı.
İlköğretim Haftası

 

Bozyazı İlkokulu bahçesinde düzenlenen törene, Bozyazı Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Mehmet Baturay, İlçe Emniyet Müdürü İsrafil Ergün, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Konya, Mal Müdürü  Nurettin Ayrılma, Tapu Müdürü Mustafa Çetinsağ, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Hakan Acı, Nüfus Müdürü Y. Ziya Yurdaarmağan, Halk Eğitim Müdürü Ahmet Aydul, Milli Eğitim Şube Müdürleri Gazi Kırlangıç ile Bilal Uysal, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın söylenmesinin ardından  Bozyazı Ortaokulu Müdürü M. Mustul Arslan tarafından açılış konuşması yapıldı. Öğrencilerin yeni ders yılına başlama heyecanı  içerisinde olduğunu, öğretmenlerin ise ülkemizin geleceği çocuklarla birlikte olmanın gurur ve heyacanını yaşadığını, okulun müdürü, öğretmeni, öğrencisi, velisi ve tüm çalışanı ile sıcak bir yuva olduğunu ifade eden Arslan, “Bu yuva gelecekteki yaşamınızın ve mutluluğunuzun hazırlayıcısıdır. Ülkemizin geleceği, geleceğimizin güvencesi siz sevgili öğrencilerimiz. Sizi bu geleceğe hazırlayan  iyi niyetli çabaları boşa çıkarmayınız. Çok çalışınız. Okulunuzu, öğretmenlerinizi çok seviniz” dedi.


Arslan, “Değerli veliler. Bizlere emanet ettiğiniz yavrulara karşı sorumluluğunuz, sadece çocuğunuzun ihtiyacını karşılamak değil onlara evde ve sosyal ortamlarda destek verip ilgilenmektir. Ders çalışma ortamlarını oluşturmak, bilgisayar başında saatlerini harcamamalarını sağlamak ve arkadaş ortamlarını  kontrol etmek başlıca görevleriniz arasındadır. Sevgili öğrenciler, anneniz babanız sizlerin her türlü isteklerini karşıladılar. Onları memnun etmenin tek yolu çok çalışmanız ve başarıya ulaşmanızdır. Yeni  eğitim öğretim yılının ilçemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim” şeklinde konuştu.


İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Konya,  zorunlu eğitimin toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel gereksinimlerden doğduğunu, ilköğretimin ise zorunlu eğitimin ilk ve önemli basamağı olduğunusöyledi. Konya, “Kültür ve uygarlık insanla, insan  için vardır ve eğitim ile kazandırılır. Bir toplum ancak nitelikli insanlarının oranı kadar niteliklidir, uygardır. Sevgili meslektaşlarım. Sizlerin benden  çok  daha bilgili, çok daha becerikli, çok daha donanımlı olduğunuzun bilincindeyim. Bu bilinçle: İnsanın en değerli varlık, sevginin en hünerli güç, bilginin en yenilmez kuvvet, emeğin en yüce değer, eğitimin en vazgeçilmez hizmet olduğunu ve her şeyin insanı sevmekle başladığını daima göz önünde bulundurduğunuzdan hiç şüphem yok. Öğretmen bir beceridir, çocuğu öğrenme konusunda heyecanlandırmak ise gerçek başarıdır” diye konuştu.


Öğrencilere okumayı ve planlı programlı olmayı tavsiye eden Konya, konuşmasına şöyle devam etti: “Önemlidir başlangıçlar. Derler ya nasıl başlarsan, öyle gider. Çok doğru. Eğitimi merdiven olarak düşünürsek ve siz bugün hangi basamağındaysanız planınızı, programınızı ona göre yapın. Atatürk  ‘Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız çalışkan olmak’ plansız programsız çalışmak doğru hedefe ulaştırmaz. Her biriniz çok özel ve ayrı ayrı çok anlamlı, çok ama çok değerli ve önemlisiniz. Öyle olmasa cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk kurduğu cumhuriyetin temeli TBMM’nin açılış günü olan 23 Nisan’ı sizlere bayram olarak armağan edermiy di? Önce kendinize, sonra ailenize, ülkemize ve dünyaya yararlı insanlar olun. İyi bir eğitim sizi kendi aklınızın eşiğine doğru yönlendirir.  2015-2016 eğitim öğretim yılının sevgi, barış, kardeşlik duygularımızı çoğaltmasını, sağlıklı, mutlu ve başarılı geçmesini diliyorum”


Yapılan konuşmaların ardından,öğrenciler  şiirler, Atatürk’ün eğitim ve öğretimle ilgili görüşlerini içeren vecizeler okudu. Son sınıf öğrencisi okula yeni başlayan öğrenciye ‘Okula hoş geldiniz’ çiçeği  verdi. Bozyazı İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerinden oluşan folklör ekibi yöresel Halk Oyunları gösterisi sundu.  İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Konya’nın 2015-2016 eğitim öğretim yılı başlama zilini çalması ile tören sona erdi.

 

Hükümet Konağı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Bozyazı/Mersin - (324) 8513991

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.